PCOS: Az egyik leggyakoribb, de legkevésbé ismert női betegség


A PCOS, azaz policisztás ovárium szindróma a világon az egyik leggyakoribb nőket érintő betegség - még óvatos becslések szerint is minden tizedik nőt érint hazánkban. Ám többnyire ismeretlen a nők körében és gyakran az orvosok sem ismerik fel a tünetek zavarba ejtő változékonysága miatt. A PCOS gyakorisága nagyjából akkora hazánkban, mint a cukorbetegségé.

Népbetegségnek tekinthető, de már diagnosztizálása sem könnyű feladat: nincsenek mindenkire egyformán jellemző tünetei. Ráadásul minden életszakaszban más és más probléma formájában hívja fel magára a figyelmet. Túlsúly, aknés bőr, szőrösödés, hajhullás, rendszertelen menzesz, magas vérnyomás, meddőség, sorozatos vetélések vagy a terhességi diabétesz mögött egyaránt állhat PCOS.

„Volt egy ismétlődő vizsgálatom az intézetben, ahol, amikor bementem a rendelőbe az orvos azzal fogadott: az ilyen betegek mint én, csak az egészségügy pénzébe kerülnek, hogy csak pénzpocsékolás vagyok az egész rendszernek a fölösleges vizsgálataimmal… A mai napig nem bírom azt felfogni, hogy lehet az, hogy vannak az embernek tünetei: menstruációzavar, szőrösödés, túlsúly stb. és azzal vigasztalják - mert szerintem maguk sem tudjak a választ-, hogy törődjek bele.” Gita 24

„Bogi lányommal 3 év próbálkozás, meddőségi beavatkozások után lettem terhes, endokrinológus nem is látott, metformin hatóanyagú gyógyszert rábeszélésre írattam fel nőgyógyásszal (akkor még nem is tudtam volna kihez fordulni). Csak a második terhességem előtt kezelt endokrinológus, akkor hamar terhes is lettem. A tüneteim inkább ellentmondásosak voltak, erről a könyvben is szó esik – ezért nem tudtak diagnosztizálni hosszú évekig. A meddőségemre, a peteérés elmaradására nem tudtak magyarázatot adni az orvosok.”- meséli Sári Nóra, a PCOS Szívügy Alapítvány alapítója, a PCOS-könyv egyik szerzője. „Éppen ezért fontos, hogy saját magunk is tisztában legyünk a betegség természetével és gyanú esetén megfelelő szakorvoshoz forduljunk. A mi egészségünk a mi felelősségünk.”

A PCOS az anyagcsere betegsége, hátterében örökletes inzulinrezisztencia áll, amely ráadásul igen könnyen, egy terhelés inzulin vizsgálatból kideríthető. A ’genetikától’ és életmódtól függően a betegség mindenkinél másképp jelenik meg. Bár vannak nőgyógyászati tünetei (ezek egyikéről kapta a nevét), diagnosztizálása és kezelése endokrinológus-belgyógyászra tartozik. Ideális esetben a nőgyógyász és endokrinológus egymással konzultálva alakítja ki a személyre szabott terápiát. Amennyiben szövődmények még nem léptek fel, a terápia az egészséges életmód: a mozgás és a vércukorszint kiegyensúlyozottságát szem előtt tartó diéta. Mindezt hatékonyan egészíti ki a gyógyszeres kezelés, leggyakrabban egy úgynevezett metformin nevű hatóanyagot tartalmazó tablettával.

Bár a PCOS első számú meddőségi oknak számít, és többnyire akkor diagnosztizálják, ha az illető nem tud teherbe esni, a meddőség csupán csak a jéghegy csúcsa. Hiszen a PCOS-t kiváltó inzulinrezisztencia már gyermekkor óta jelen van a szervezetben. Vannak olyan PCOS-ben szenvedő nők, akik könnyedén teherbe esnek, de kezelés nélkül ők sem menekülhetnek a hosszú távú következményektől. Ha nem ismerik fel, vagy nem kezelik megfelelően, a PCOS metabolikus szindrómához, cukorbajhoz, szív- és érrendszeri betegségekhez és ösztrogénfüggő daganatok kialakulásához vezet. Pedig a PCOS kezelhető, sőt megelőzhető lenne.

Újdonság! Közérthető, hiánypótló könyv a PCOS-ről
Sári Nóra és dr. Kovács Ramóna: "Az ezerarcú boszorkány - A PCOS-ről lányoknak és asszonyoknak" című könyve két érintett barátnő személyes, közvetlen hangvételű beszélgetése „magunkról, a sorstársainkról, a nyavalyáinkról, a magyar egészségügy útvesztőiről, a lehetséges megoldásokról és buktatókról” – no meg a megoldáshoz vezető útról, melyet meg akarnak mutatni mindenkinek, aki PCOS-ben szenved. A könyv szakmai hitelességét a szerzőpáros orvos tagja mellett a lektor, dr. Breyer Helga belgyógyász közreműködése is garantálja.

Lapozzon bele a könyvbe! http://pco-szindroma.hu/index/konyv/
vagy: http://www.slideshare.net/PCOS_Szivugy_Alapitvany/konyvajanlo

Igaz történetek PCOS-betegek tollából:
http://pco-szindroma.hu/index/index_igaztort_fo.html

Információ és teszt a PCOS-ről a PCOS Szívügy Alapítvány oldalán: http://pco-szindroma.hu


Kérdés esetén kérem, keresse:

Sári Nóra, sajto.pcos@gmail.com


Cikkek a meddőségről Cikkek a meddőségről

Meddőségi kivizsgálás program Endoszkópos kezelés menete
Dr. Fülöp István
Meddőségi és Endoszkópos specialista
1136 Budapest, Balzac utca 12. fsz 3.
+36 30 630 ....
kapcsolat@nemesekteherbe.hu
Új Széchenyi Terv
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!